Przeskocz do treści

Dlaczego właśnie seksualność…?

Z cyklu: Moim zdaniem…

Natalia Ćwikiel

Dlaczego właśnie seksualność zasługuje naszym zdaniem na uwagę? Dlaczego celowo wyodrębniamy ją ze wszystkich aspektów życia, by spojrzeć na nią przez naukową lupę?

W toku rozwojowym człowiek uczy się stawiania pierwszych kroków, formułowania pierwszych komunikatów czy zawiązywania pierwszych relacji. Zgodnie z koncepcją rozwojową J. Piageta, przychodzi również moment, w którym kształtuje się w jednostce coś takiego jak własna tożsamość seksualna. To wtedy pojawiają się pierwsze pytania egzystencjalne i presja, by znaleźć na nie odpowiedzi.

Na bazie porównań ze środowiskiem zewnętrznym, obserwacji zmian w obrębie własnego ciała i psychiki, osoba formułuje istotne hipotezy dotyczące jej przyszłego funkcjonowania seksualnego. Adolescent, dojrzewając, zaczyna tworzyć relacje partnerskie

i wchodzić w nowe role społeczne. Seksualność, którą odkrywa, będzie nieodłącznym elementem jego dorosłego życia, a w konsekwencji wpłynie na jego późniejsze poczucie jakości  życia i subiektywnego dobrostanu.

E.Erikson wskazuje, że dorastający człowiek nabywa zdolności do pełnego zaangażowania seksualnego, emocjonalnego oraz moralnego w związek z drugą osobą.

Tę umiejętność nazywa intymnością.  Jednocześnie nie traktuje on rozwoju seksualnego jako procesu odrębnego od innych struktur osobowościowych. Podkreśla wyraźnie, iż relacyjność jest związana z wieloma obszarami funkcjonowania jednostki. Seksualność, jako istotna płaszczyzna funkcjonowania i rozwoju, pozostaje ściśle związana z takimi własnościami jak emocjonalność czy rozwój moralny, jest podstawowym czynnikiem na drodze do skutecznego nawiązywania relacji.

Co w związku z tym?

Na uwagę zasługują dwie istotne kwestie. Po pierwsze, niezależnie od przyjmowanej perspektywy czy założeń teoretycznych, trudno jest zaprzeczyć istnieniu czegoś takiego jak seksualność czy rozwój seksualny. Po drugie, pragniemy uświadomić, iż zajmując się takim wycinkiem rzeczywistości indywidualnej każdego człowieka i społecznej, jakim jest seksualność, otwieramy się na dyskusje z wielu obszarów funkcjonowania człowieka. Dzieje się tak, ponieważ osiągnięcie dojrzałości seksualnej będzie odzwierciedleniem osobowości, temperamentu, doświadczeń i uwarunkowań biologicznych jednostki.

 

Jaka jest nasza misja?

Ciekawość, wiedza, rzetelne narzędzia badawcze

 

Chcielibyśmy zgłębiać wiedzę na temat seksualności i zainteresować nią innych.  Odpowiadać na nurtujące pytania. Walczyć ze stereotypami za pomocą rzetelnych, naukowych faktów. Pragniemy pozostać otwarci na inne dyscypliny, wyjść poza ramy psychologii, po to, by stworzyć pełen obraz seksualności człowieka. Będziemy dzielić się naszą pasją, pobudzać do myślenia oraz działania.

Szczególnie zależy nam na dostarczeniu ludziom narzędzi
do merytorycznej i skutecznej komunikacji na temat seksu, rozwoju, orientacji czy dojrzałości seksualnej. Przełamujemy tabu, niszczymy ogólnodostępne i powszechne w mediach informacje z zakresu seksualności, którym brakuje obiektywizmu, rzetelnych źródeł czy dowodów empirycznych.

Dlatego będziemy w naukowej służbie naszej nazwy:

E Elokwentnie

R Racjonalnie

O O

S Seksualności